Zavazadla

 

Přeprava standardních zavazadel

České aerolinie vám garantují váhu zavazadel minimálně 23 kg + 8 kg zdarma (odbavené + kabinové zavazadlo).

Létejte chytře a ušetřete za vaše zavazadla

Zavazadla, která odpovídají váhovým a rozměrovým limitům, vám přepravíme zdarma. Informujte se o limitech a podmínkách přepravy standardních zavazadel.
 

Zapsaná (odbavená) zavazadla

 • Dospělý cestující může přepravit odbavená zavazadla splňující následující podmínky:
 Business ClassEconomy FlexEconomy Plus, Standard a Promo
Zavazadla bez poplatku2 ks
každý kus max. 32 kg/158 cm
1 ks
max. 32 kg/158 cm
1 ks max. 23 kg/158 cm

 • Na linkách provozovaných Českými aeroliniemi má držitel Stříbrné, Zlaté nebo Platinové karty OK Plus a držitel karty SKYTEAM ELITE nebo ELITE Plus nárok na bezplatnou přepravu jednoho dodatečného kusu zapsaného zavazadla, kde součet všech tří rozměrů nepřesahuje 158 cm (62 in) a hmotnost nepřesahuje 23 kg (50 lb).

Cestujete-li s dítětem:

 • Dítě ve věku do 2 let bez rezervace místa má nárok na bezplatnou přepravu zapsaného zavazadla, jehož součet všech tří rozměrů (délka + šířka + výška) nepřesahuje 115 cm a hmotnost nepřesahuje 10 kg, a jednoho složeného dětského kočárku (dítě nemá nárok na přepravu příručního zavazadla)
 •  Dítě s rezervaci místa má nárok na bezplatnou přepravu zavazadel ve stejném rozsahu jako dospělý cestující a, s ohledem na věk dítěte, jednoho složeného dětského kočárku.

Na linkách provozovaných Českými aeroliniemi nesmí hmotnost jednoho kusu zapsaného zavazadla z technických důvodů přesáhnout 32 kg. Výjimka se vztahuje na invalidní vozík pro potřeby cestujícího, zvířata, hudební nástroje, televizní kamery a sportovní výstroj, kterou nelze rozdělit na více kusů.

V zapsaném zavazadle nesmíte přepravovat peníze, šeky, kreditní karty, obchodovatelné či cenné papíry ani ostatní cennosti, obchodní či jiné osobní dokumenty, pasy či jiné osobní identifikační doklady, klíče, mobilní telefony, dioptrické a sluneční brýle, šperky a předměty z drahých kovů, fotoaparáty, videokamery ani jiné elektronické přístroje (včetně osobních nebo přenosných počítačů a CD s databázemi), umělecké a křehké předměty.


 

Příruční (kabinová) zavazadla

 

Na palubu letadla si s sebou můžete bezplatně vzít následující příruční zavazadla:

 

Business Class

 • (maximální délka 55 cm, maximální šířka 45 cm a maximální hloubka 25 cm) včetně držadla, postranní kapsy a koleček)
 • druhé malé příruční zavazadlo (maximální  délka 40 cm, maximální šířka 30 cm a maximální hloubka 20 cm, včetně držadla a postranní kapsy), např. kabelka, kufřík nebo taška s přenosným počítačem

Celkový součet hmotností kabinového a příručního zavazadla nesmí přesáhnout 12 kg.
Příruční zavazadlo musí být ve většině případů uloženo pod sedačkou před cestujícím.

 

Ekonomická třída (Economy)

 • (maximální délka 55 cm, maximální šířka 45 cm a maximální hloubka 25 cm, včetně držadla, postranní kapsy a kol 

Všechny ostatní předměty musí být uloženy v kabinovém zavazadle.
Kabinová zavazadla překračující povolené rozměry nebo hmotnost nemohou být z bezpečnostních důvodů přepravena na palubě letadla. Tato zavazadla budou přepravena jako zapsaná a budou zpoplatněna částkou 1600 CZK / 60 EUR.

 Business ClassEconomy Flex a PlusEconomy Standard a Promo
Příruční zavazadla2 ks s celkovou hmotností max. 12 kg1 ks s max. 12 kg1 ks max. 8 kg

Přeprava nadlimitních zavazadel - poplatky

Od 30. října 2011 dochází ke změně podmínek pro přepravu zavazadel v rámci kusového konceptu. 


POPLATKY ZA PŘEKROČENÍ LIMITŮ PRO ZAVAZADLA

 

POPLATEKV RÁMCI EVROPY / BLÍZKÉHO VÝCHODU A ASIE
CESTOVNÍ TŘÍDYBUSINESSECONOMY
Nadváha zavazadel
(s hmotností 23-32 kg)
-60 EUR* / 1 600 CZK
Nadváha zavazadel
(s hmotností více než 32 kg)
150 EUR* / 4 000 CZK150 EUR* / 4 000 CZK
Druhý kus zavazadla
(max 23kg/ 158 cm)
-60 EUR* / 1 600 CZK
Třetí a každý další kus zavazadla
(max 23 kg/ 158 cm)
200 EUR* / 5 400 CZK200 EUR* / 5 400 CZK
Nadrozměrné zavazadlo
(s rozměry 158-203 cm)
-100 EUR* / 2 700 CZK
Nadrozměrné zavazadlo
(s rozměry více než 203 cm)
150 EUR* / 4 000 CZK150 EUR* / 4 000 CZK

*nebo odpovídající částka v místní měně


 

Nestandardní zavazadla a zavazadla překračující povolený limit

 

Za nestandardní zavazadla nebo za překročení limitu pro bezplatnou přepravu zavazadel vám budou účtovány příslušné dodatečné poplatky.

Manipulační poplatek za nestandardní zavazadlo:

 • 10 EUR nebo odpovídající částka v místní měně

Servisní poplatek za zavazadla překračující povolený limit

 • 10 EUR nebo odpovídající částka v místní měně

Zavazadla překračující povolený limit nebo nestandardní zavazadla se přepravují ve stejném letadle pouze tehdy, pokud pro ně byl prostor dříve zajištěn, či v případě volné kapacity v letadle.
Cenné, křehké či snadno rozbitné předměty (např. hudební nástroje, lustry apod.), které jsou zabalené v ochranném obalu, si můžete vzít do kabiny pro cestující jako zavazadlo a přepravit na samostatné sedačce. Pro takové zavazadlo musíte mít předem potvrzené místo společně s vaším místem. Při rezervaci místa pro zavazadlo musíte oznámit jeho rozměry a hmotnost. Pro bezpečnou přepravu v sedačce nesmí být zavazadlo těžší než 20 kg a rozměry nesmí přesáhnout šířku 42 cm, hloubku 41 cm a výšku 80 cm. Za přepravu zavazadla na sedačce zaplatíte poplatek ve výši použitelného tarifu pro dospělého cestujícího.

Podrobné informace o přepravě zavazadel najdete v přepravních podmínkách.

 

Zavazadlo jako cargo zásilka

 

Cestujete-li s nadlimitními zavazadly, (tj. zavazadly, které svou váhou, počtem nebo rozměrem nesplňují požadavky na přepravu zavazadel v ceně letenky) nabízíme vám možnost zajistit přepravu těchto zavazadel výhodněji. Necháte-li přepravit svá zavazadla jako cargo zásilku, můžete tak na poplatcích za nadlimitní zavazadla ušetřit. Více informací naleznete zde.

Zakázané předměty

Letecká přeprava se řídí přísnými bezpečnostními pravidly. Před svou cestou se proto informujte, které předměty jsou z přepravy vyloučeny. Seznam zakázaných předmětů naleznete na této stránce.

Podle platných mezinárodních předpisů nesmíte mít během přepravy u sebe ani v příručním zavazadle tyto zakázané předměty:

 • zbraně
 • střelivo
 • nože a všechny další předměty bodné a sečné povahy
 • hračky odpovídající skutečným útočným zbraním (např. pistole, granáty)

Látky nebezpečné povahy (výbušniny a střelivo, hořlaviny, žíraviny, stlačené plyny, jedy nebo toxické a infekční materiály, okysličující látky, radioaktivní materiál, magnetický materiál a ostatní nebezpečné zboží) lze přepravovat pouze jako zboží na letecký nákladní list za zvláštních přepravních podmínek.


S sebou do kabiny letadla smíte vzít pouze malá množství tekutin. Tekutiny musí být v malém balení do maximálního objemu 100 mililitrů. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním obsahu 1 litr na osobu.

 

Tekutinami se rozumí:

 • voda a další nápoje, polévky, sirupy
 • krémy, pleťová mléka a oleje
 • parfémy
 • spreje
 • gely včetně šampónů a sprchových gelů
 • nádoby pod tlakem včetně pěny na holení, pěnových tužidel, dalších pěnových přípravků a  deodorantů
 • pasty včetně zubní pasty
 • směsi tuhých a tekutých materiálů
 • všechny ostatní věci podobné konzistence

Dále si do kabiny můžete vzít:

 

Tekutiny určené k použití během cesty, jež jsou nutné pro léčebné účely nebo z důvodů zvláštního požadavku na stravování, včetně kojenecké výživy. V případě převozu zdravotní či kojenecké stravy je nutné, abyste nepřeváželi množství větší, než je nutné pro cestu. Pracovníkem bezpečnostní kontroly můžete být požádáni o kontrolu tekutiny ochutnávkou (např. kojenecká strava), či o předložení dokladu o jejím původu (např. v případě převozu insulinu jde o potvrzení od lékaře či recept na jméno cestujícího).

Další informace o přepravě tekutin na palubě letadel najdete v bezpečnostních pravidlech.

Podrobné informace o přepravě zavazadel a zakázaných předmětech najdete v přepravních podmínkách.

Sportovní vybavení

Rádi vám umožníme cestovat i s vaším sportovním vybavením. Běžně přepravujeme například jízdní kola, golfové hole nebo lyže. Zde vám přinášíme informace, jak při přepravě jednotlivých druhů sportovního vybavení postupovat.

Sportovní vybavení je možné přepravovat pouze s předchozím souhlasem dopravce. Při přepravě sportovního vybavení se ve většině případů vybírá poplatek za nestandardní/nadrozměrné zavazadlo. Takové zavazadlo musí být většinou odbaveno na přepážce Nadrozměrná zavazadla (Oversize Baggage).

 

Jako odbavené zavazadlo můžete přepravovat následující sportovní vybavení:

 • lyžařská výstroj zabalená v ochranném obalu (např. jeden pár lyží, holí, bot a helmy nebo jeden snowboard s jedním párem bot a helmou nebo jeden pár vodních lyží) je považována za 1 kus zavazadla. Zdarma je povolena přeprava jedné lyžařské výstroje o hmotnosti do 15 kg.
 • golfová výstroj (vak s golfovými holemi, golfovými míčky a jedním párem bot) je považována za 1 kus zavazadla. Zdarma je povolena přeprava jedné golfové výstroje o hmotnosti do 15 kg.
 • jízdní kolo zabalené v ochranném obalu je považováno za 1 kus zavazadla; kolo musí být částečně rozmontováno (s řídítky otočenými do podélné osy a s odmontovanými šlapkami)
 • surfové prkno nebo windsurfingový set zabalený v ochranném obalu je považovaný za 1 kus zavazadla
 • jiné druhy sportovního vybavení jako kajak nebo jiná sportovní loď, rybářská a potápěčská výstroj nebo jiné sportovní vybavení musí být zabaleno v ochranném obalu a je považováno za 1 kus zavazadla

Reklamace zavazadel

Může se stát, že je Vaše zavazadlo po příletu zpožděné nebo poškozené. Zde můžete najít rady, jak v takových případech postupovat.