Zavazadla

 

Přeprava standardních zavazadel

České aerolinie vám garantují přepravu minimálně jednoho odbaveného zavazadla 23 kg + jednoho příručního zavazadla 8 kg zdarma. 

 

Zapsaná (odbavená) zavazadla

 • Dospělý cestující může zdarma přepravit odbavená zavazadla splňující následující limity:
Cestovní třídaBusiness třídaEkonomická třída
Cenový balíčekBusinessFlexiPlus, Standard, Promo
Zavazadla zdarma2 kusy
každý kus max. 32 kg/203 cm (včetně všech úchytek a koleček)
2 kusy
každý kus max. 23 kg/158 cm (včetně všech úchytek a koleček)
1 kus
max. 23 kg/158 cm (včetně všech úchytek a koleček)

 • Na linkách provozovaných Českými aeroliniemi má držitel Stříbrné, Zlaté nebo Platinové karty OK Plus a držitel karty SkyTeam Elite nebo Elite Plus nárok na bezplatnou přepravu jednoho dodatečného kusu zapsaného zavazadla, kde součet všech tří rozměrů (délka + šířka + výška) nepřesahuje 158 cm a hmotnost nepřesahuje 23 kg.
 • Pokud je letenka vystavená jiným dopravcem, nebo pokud se na dopravě podílí jiný dopravce, mohou platit odlišné limity pro bezplatnou přepravu zapsaných zavazadel. Kontaktujte, prosím, prodejce letenky.

Cestujete-li s dítětem:

 • Dítě ve věku do 2 let a bez rezervace místa má nárok na bezplatnou přepravu 1 kusu zapsaného zavazadla, jehož součet všech tří rozměrů (délka + šířka + výška) nepřesahuje 115 cm a hmotnost nepřesahuje 10 kg, a jednoho složeného dětského kočárku (dítě nemá nárok na přepravu příručního zavazadla)
 • Dítě s rezervaci místa má nárok na bezplatnou přepravu zavazadel ve stejném rozsahu jako dospělý cestující. S ohledem na věk dítěte může být bezplatně přepraven také složený dětský kočárek.

Na linkách provozovaných Českými aeroliniemi nesmí hmotnost jednoho kusu zapsaného zavazadla z technických důvodů přesáhnout 32 kg a 203 cm (délka + šířka + hloubka). Výjimka se vztahuje na invalidní vozík pro potřeby cestujícího, zvířata, hudební nástroje, nebo (pokud je to možné) jiný předmět, který nelze rozdělit na více lehčích kusů. Přeprava takového nestandardního zavazadla musí být předem potvrzena dopravcem.

 

V zapsaném zavazadle nesmíte přepravovat peníze, šeky, kreditní karty, obchodovatelné či cenné papíry ani ostatní cennosti, obchodní či jiné osobní dokumenty, pasy či jiné osobní identifikační doklady, klíče, mobilní telefony, dioptrické a sluneční brýle, šperky a předměty z drahých kovů, fotoaparáty, videokamery ani jiné elektronické přístroje (včetně osobních nebo přenosných počítačů a CD s databázemi), umělecké a křehké předměty.


 

Příruční (kabinová) zavazadla

Na palubu letadla si s sebou můžete bezplatně vzít následující příruční zavazadla:

    
Cestovní třída Business třída   Ekonomická třída
Cenový balíčekBusinessFlexi, PlusStandard, Promo
Zavazadla zdarma  2 kusy
max. 12 kg
1 kus
max. 12 kg
1 kus
max. 8 kg
maximální délka 55 cm, šířka 45 cm a hloubka 25 cm včetně držadla, postranní kapsy a koleček

 

Všechny ostatní předměty musí být uloženy v kabinovém zavazadle.

Vaše příruční zavazadlo musí být umístěno ve vyhrazených úložných prostorách nebo pod sedačkou před vámi.

Příruční zavazadla překračující povolené rozměry nebo hmotnost nemohou být z bezpečnostních důvodů přepravena na palubě letadla. Tato zavazadla budou přepravena jako zapsaná a budou zpoplatněna částkou 1700 CZK / 60 EUR.


Poplatky za zavazadla překračující bezplatný limit

Od 1. června 2014 jsou upraveny poplatky za zavazadla překračující bezplatný limit.

     
Poplatek za Cesta  Cenový balíček   
Business     Flexi           Plus, Standard, Promo 
První zavazadlo do 23 kg/ 158 cm  V rámci Evropy--
Mezi Evropou a Asií *-
Druhé zavazadlo do 23 kg/ 158 cm V rámci Evropy 1700 CZK
60 EUR**
Mezi Evropou a Asií *-2100 CZK
75 EUR**
Třetí a každé další zavazadlo do 23 kg/ 158 cm  V rámci Evropy 1700 CZK
60 EUR**
1700 CZK
60 EUR**
1700 CZK
60 EUR**
Mezi Evropou a Asií *2100 CZK
75 EUR**
2100 CZK
75 EUR**
2100 CZK
75 EUR**
Zavazadlo 23-32 kg  V rámci Evropy -1700 CZK
60 EUR**
1700 CZK
60 EUR**
Mezi Evropou a Asií *2100 CZK
75 EUR**
2100 CZK
75 EUR**
Zavazadlo více než 32 kg/ 158 cm *** V rámci Evropy 2700 CZK
100 EUR**
2700 CZK
100 EUR**
2700 CZK
100 EUR**
Mezi Evropou a Asií *3500 CZK
130 EUR**
3500 CZK
130 EUR**
3500 CZK
130 EUR**

 * cesta do/z Almaty, Soulu nebo Taškentu
** nebo odpovídající částka v místní měně
*** přeprava takového (nestandardního) zavazadla musí být předem potvrzena

 

Pokud je letenka vystavená jiným dopravcem, nebo pokud se na dopravě podílí jiný dopravce, mohou být vybírány odlišné poplatky za zavazadla překračující bezplatný limit. Kontaktujte, prosím, prodejce letenky.


 

Nestandardní zavazadla a zavazadla překračující povolený limit

 

Zavazadla překračující povolený limit nebo nestandardní zavazadla se přepravují ve stejném letadle společně s Vámi pouze tehdy, pokud pro ně byl prostor předem rezervován, či v případě volné kapacity v letadle.

 

Cenné, křehké či snadno rozbitné předměty (např. hudební nástroje, lustry apod.), které jsou zabalené v ochranném obalu, si můžete vzít do kabiny pro cestující jako zavazadlo a přepravit na samostatné sedačce. Pro takové zavazadlo musíte mít předem potvrzené místo společně s Vaším místem. Při rezervaci místa pro zavazadlo musíte oznámit jeho rozměry a hmotnost. Pro bezpečnou přepravu v sedačce nesmí být zavazadlo těžší než 20 kg a rozměry nesmí přesáhnout rozměry šířku 42 cm, délku 41 cm a výšku 80 cm, nebo v případě hudebního nástroje (např. violoncella) šířku 50 cm, délku 135 cm a hloubku 35 cm. Za přepravu zavazadla na sedačce zaplatíte poplatek ve výši použitelného tarifu pro dospělého cestujícího.

Více informací o přepravě zavazadel najdete v přepravních podmínkách.

 

Zavazadlo jako cargo zásilka

 

Cestujete-li s nadlimitními zavazadly, (tj. zavazadly, které svou váhou, počtem nebo rozměrem nesplňují požadavky na přepravu zavazadel v ceně letenky) nabízíme Vám možnost zajistit přepravu těchto zavazadel výhodněji. Necháte-li přepravit svá zavazadla jako cargo zásilku, můžete tak na poplatcích za nadlimitní zavazadla ušetřit. Více informací naleznete zde.

Zakázané předměty

Letecká přeprava se řídí přísnými bezpečnostními pravidly. Před svou cestou se proto informujte, které předměty jsou z přepravy vyloučeny. Seznam zakázaných předmětů naleznete na této stránce.

Podle platných mezinárodních předpisů nesmíte mít během přepravy u sebe ani v příručním zavazadle tyto zakázané předměty:

 • zbraně
 • střelivo
 • nože a všechny další předměty bodné a sečné povahy
 • hračky odpovídající skutečným útočným zbraním (např. pistole, granáty)

Látky nebezpečné povahy (výbušniny a střelivo, hořlaviny, žíraviny, stlačené plyny, jedy nebo toxické a infekční materiály, okysličující látky, radioaktivní materiál, magnetický materiál a ostatní nebezpečné zboží) lze přepravovat pouze jako zboží na letecký nákladní list za zvláštních přepravních podmínek.


S sebou do kabiny letadla smíte vzít pouze malá množství tekutin. Tekutiny musí být v malém balení do maximálního objemu 100 mililitrů. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním obsahu 1 litr na osobu.

 

Tekutinami se rozumí:

 • voda a další nápoje, polévky, sirupy
 • krémy, pleťová mléka a oleje
 • parfémy
 • spreje
 • gely včetně šampónů a sprchových gelů
 • nádoby pod tlakem včetně pěny na holení, pěnových tužidel, dalších pěnových přípravků a  deodorantů
 • pasty včetně zubní pasty
 • směsi tuhých a tekutých materiálů
 • všechny ostatní věci podobné konzistence

Dále si do kabiny můžete vzít:

 

Tekutiny určené k použití během cesty, jež jsou nutné pro léčebné účely nebo z důvodů zvláštního požadavku na stravování, včetně kojenecké výživy. V případě převozu zdravotní či kojenecké stravy je nutné, abyste nepřeváželi množství větší, než je nutné pro cestu. Pracovníkem bezpečnostní kontroly můžete být požádáni o kontrolu tekutiny ochutnávkou (např. kojenecká strava), či o předložení dokladu o jejím původu (např. v případě převozu insulinu jde o potvrzení od lékaře či recept na jméno cestujícího).

Další informace o přepravě tekutin na palubě letadel najdete v bezpečnostních pravidlech.

Podrobné informace o přepravě zavazadel a zakázaných předmětech najdete v přepravních podmínkách.

Sportovní vybavení

Rádi Vám umožníme cestovat na linkách operovaných Českými aerolinemi i s Vaším sportovním vybavením. Běžně přepravujeme například jízdní kola, golfové hole nebo lyže. Zde Vám přinášíme informace, jak při přepravě jednotlivých druhů sportovního vybavení postupovat.

Sportovní vybavení je možné přepravovat pouze s předchozím souhlasem dopravce. Při přepravě sportovního vybavení se ve většině případů vybírá poplatek za nestandardní/nadrozměrné zavazadlo. Takové zavazadlo musí být většinou odbaveno na přepážce Nadrozměrná zavazadla (Oversize Baggage).

 

Jako odbavené zavazadlo můžete přepravovat následující sportovní vybavení:

 • lyžařská výstroj zabalená v ochranném obalu (např. jeden pár lyží, holí, bot a helmy nebo jeden snowboard s jedním párem bot a helmou nebo jeden pár vodních lyží) je považována za 1 kus zavazadla. Zdarma je povolena přeprava jedné lyžařské výstroje o hmotnosti do 15 kg.
 • golfová výstroj (vak s golfovými holemi, golfovými míčky a jedním párem bot) je považována za 1 kus zavazadla. Zdarma je povolena přeprava jedné golfové výstroje o hmotnosti do 15 kg.
 • jízdní kolo zabalené v ochranném obalu je považováno za 1 kus zavazadla; kolo musí být částečně rozmontováno (s řídítky otočenými do podélné osy a s odmontovanými pedály)
 • surfové prkno nebo windsurfingový set zabalený v ochranném obalu je považovaný za 1 kus zavazadla
 • jiné druhy sportovního vybavení jako kajak nebo jiná sportovní loď, rybářská a potápěčská výstroj nebo jiné sportovní vybavení musí být zabaleno v ochranném obalu a je považováno za 1 kus zavazadla

 

Pozn.: Berte prosím na vědomí, že výše uvedená pravidla pro přepravu sportovního vybavení, se vztahují pouze na lety operované Českými aeroliniemi

Reklamace zavazadel

Může se stát, že je Vaše zavazadlo po příletu zpožděné nebo poškozené. Zde můžete najít rady, jak v takových případech postupovat.